Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Aktualności

W związku ze stanem epidemiologicznym rekomendujemy rezygnację z wizyt i  kontakt z nami drogą elektroniczną: e-mail: pzpk@pomorskieparki.pl, e-puap: /pzpk/SkrytkaESP lub pocztą tradycyjną. W przypadku konieczności wizyty należy umówić się wcześniej telefonicznie, nr 59 842 98 29

Przypominamy jednocześnie o obowiązku używania maseczek i rękawiczek ochronnych podczas wizyty w PZPK. Po wejściu do obiektu należy zdezynfekować dłonie.

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

Nadmorski Klub Przyrodnika "Wycieczka ornitologiczna"

W kwietniu odbyła się pierwsza tegoroczna wycieczka zorganizowana w ramach projektu „Nadmorski Klub Przyrodnika”. Tym razem udaliśmy się na wyprawę ornitologiczną do uroczyska Każa i do obozu Akcji Bałtyckiej. Spacer był okazją do zobaczenia pary żurawi, licznych łabędzi niemych, myszołowa i siniaka oraz usłyszenia takich ptaków jak: świergotek łąkowy, rudzik, strzyżyk, zięba, bogatka i czyż.

Wyłoniliśmy finalistów konkursu „Na mapie świata jest takie miejsce” pod hasłem „Moja Dolina Słupi ”

To już VI edycja konkursu organizowanego przez Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”, Miejską Bibliotekę Publiczną  w Słupsku oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku. Na tegoroczną edycję konkursu plastyczno - literackiego „Na mapie świata jest takie miejsce” wpłynęło 60 prac, w trzech kategoriach wiekowych (szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie).
 

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych – Kuźnica 2017

Zapraszamy do udziału w Światowym Dniu Ptaków Wędrownych! Święto to jest coroczną kampanią uświadamiającą potrzebę ochrony ptaków wędrownych i ich siedlisk. Z tej okazji ludzie na całym świecie organizują imprezy publiczne, aby popularyzować wiedzę na temat ptasich migracji oraz potrzebę ich ochrony. Od 2014 roku Fundacja Akcja Bałtycka wraz z Nadmorskim Parkiem Krajobrazowym zapraszają na obchody tego święta organizując Piknik Naukowy, który w tym roku odbędzie się w dniach 6-7 maja, tradycyjnie na plaży w Kużnicy przy wejściu nr 29.

„Fauna i jej ochrona w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym” - rozstrzygnięcie konkursu

20 kwietnia odbył się finał konkursu wiedzy pod tytułem „Fauna i jej ochrona w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym”. Organizatorami konkursu był Park oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 8 im. Jana Matejki w Sopocie. W konkursie wzięło 20 uczestników z 8 placówek dydaktycznych Trójmiasta (szkół podstawowych i I klas gimnazjów).  

Ochrona dziuplaków w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

W 2016 roku wśród skontrolowanych budek lęgowych (37) zasiedlonych przez ptaki zostało 28 sztuk. Trzy z nich zostały wykorzystane dwukrotnie w sezonie lęgowym i to przez różne gatunki ptaków. W dwóch budkach gniazdowały gągoły, w 22 – sikory (bogatki lub modraszki), w trzech budkach lęgi odbyły kowaliki, w dwóch – pliszki górskie. Dwie budki wykorzystywane były jako noclegowisko przez ptaki, w tym przez dzięcioły duże.  

Garażówka – skarby z lamusa i nie tylko

Odbywająca się po raz IV Kobylnicka Garażówka  zgromadziła kilkaset osób zarówno wystawiających jak i kupujących. Pomysł Kobylnickiej Straży Gminnej spotkał się z dużym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców gminy. Oprócz stoisk wyprzedażowych organizatorzy zapewnili atrakcje w postaci występów artystycznych i stoisk edukacyjnych przygotowanych m in. przez PK „Dolina Słupi”. Ta edycja garażówki przebiegała pod hasłem ochrony zwierząt stąd wśród stoisk znalazło się także Schronisko dla Zwierząt ze Słupska oraz Ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt, który 1 maja 2017 roku oficjalnie rozpocznie działalność w Kobylnicy.  

„Eko-zabawą” z przedszkolakami uczciliśmy Dzień Ziemi

PK „Dolina Słupi” od kilku lat współpracuje z Przedszkolem Miejskim  nr 5 w zakresie edukacji ekologicznej najmłodszych. Przedszkolaki uczestniczą w zajęciach w Parku, prowadzone są także prelekcje w przedszkolu, raz w roku odbywają się warsztaty terenowe.  Z okazji Dnia Ziemi tradycyjnie już organizowana jest  „Eko-zabawa”  - Ekologia w wierszu tańcu i piosence.  

Podsumowanie XVI edycji konkursu "Bęc jabłkiem w głowę"

Konkurs ten jest wspaniałą okazją dla młodych ludzi, których horyzonty wykraczają poza ramy programu edukacyjnego szkoły, do zaprezentowania zagadnienia/tematu w formie eksperymentu/doświadczenia wybranego z listy.  Ponieważ wiemy, jak kreatywni bywają młodzi ludzie, jeden z tematów konkursowych jest tematem „wolnym”, dzięki takiemu zabiegowi Jury konkursu co roku jest mile zaskakiwane niezwykłymi pomysłami uczniów. 

„IV rodzinne warsztaty herpetologiczne w Szymbarku”

Już po raz czwarty Ośrodek Edukacji Ekologicznej zorganizował dwudniowe rodzinne warsztaty herpetologiczne. Tegoroczne warsztaty zostały skierowane do dzieci pod opieką pełnoletnich opiekunów z terenu województwa pomorskiego. Uczestnicy, pogoda i zwierzęta dopisały! Warsztaty zostały dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.