Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Aktualności

W związku ze stanem epidemiologicznym rekomendujemy rezygnację z wizyt i  kontakt z nami drogą elektroniczną: e-mail: pzpk@pomorskieparki.pl, e-puap: /pzpk/SkrytkaESP lub pocztą tradycyjną. W przypadku konieczności wizyty należy umówić się wcześniej telefonicznie, nr 59 842 98 29

Przypominamy jednocześnie o obowiązku używania maseczek i rękawiczek ochronnych podczas wizyty w PZPK. Po wejściu do obiektu należy zdezynfekować dłonie.

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

Ogród przyjazny - połączenie teorii z praktyką.

W ramach 1- dniowego warsztatu (dla dorosłych) dowiecie się jak powinien wyglądać „dziki trawnik” w naszej strefie klimatycznej,  jak go zakładać, kosić i pielęgnować aby sprzyjał ptakom, owadom i ludziom. By było jeszcze ciekawiej podpowiemy jakie gatunki ze sobą współgrają a także stanowią estetyczną i ciekawą kompozycję. Wspólnie, pod okiem specjalistów, zasadzimy krzewy, byliny i wysiejemy murawę kwietną.  Dodatkowym atutem będzie możliwość zapoznania się z podstawowymi zasadami pielęgnacji roślin. Zachęcamy do zapoznania się z programem i do zapisów - ilość miejsc ograniczona. Miejsce spotkania - hol główny Wydziału Biologii UG.

Ogród przyjazny - połączenie teorii z praktyką!!!

W ramach 1- dniowego warsztatu (dla dorosłych) dowiecie się jak powinien wyglądać „dziki trawnik” w naszej strefie klimatycznej,  jak go zakładać, kosić i pielęgnować aby sprzyjał ptakom, owadom i ludziom. By było jeszcze ciekawiej podpowiemy jakie gatunki ze sobą współgrają a także stanowią estetyczną i ciekawą kompozycję. Wspólnie, pod okiem specjalistów, zasadzimy krzewy, byliny i wysiejemy murawę kwietną.  Dodatkowym atutem będzie możliwość zapoznania się z podstawowymi zasadami pielęgnacji roślin. Zachęcamy do zapoznania się z programem i do zapisów - ilość miejsc ograniczona. Miejsce spotkania - hol główny UG.
 

Ekologiczna gra terenowa „Pogoń za wiosną”

Już po raz szósty Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Szymbarku wraz z Kaszubskim Parkiem Krajobrazowym zorganizował „Wiosenne warsztaty przyrodnicze”. Podczas tegorocznej edycji uczestnicy (przedstawiciele dziesięciu szkół z terenu powiatu kartuskiego) mieli okazję sprawdzić/poszerzyć swoją wiedzę w Ekologicznej Grze Terenowej „Pogoń za wiosną”.  

Ziemna spirala

14 kwietnia mieliśmy przyjemność gościć w naszej siedzibie niezwykle wytrwałą grupę ludzi, którzy nie bacząc na okoliczności przyrody - zimny wiatr i straszący co chwilę deszcz wzięli AKTYWNY udział w szkoleniu: Przyjazny ogród.
Efekty tego praktycznego szkolenia są niezwykle zadawalające. Cieszą się z nich ptaki, owady a także pracownicy CIEE i TPK oraz odwiedzający nas goście.  

Ogród

 Zapewne każdy człowiek nosi w sobie inną wizję ogrodu bo i rodzajów ogrodów jest bardzo dużo. Można je różnicować w zależności od stylu i kompozycji, doboru roślin, lokalizacji, wielkości, przeznaczenia … My „przyrodnicy” preferujemy „Ogród przyjazny” ale i pożyteczny, stanowiący bezpieczny azyl, zapewniający możliwość schronienia, wyżywienia i pokojowego współistnienia.

Zielone pytanie na kwiecień

 Jak co miesiąc, na różne sposoby, zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w naszym konkursie Zielone pytanie. Kusimy książkami, drobiazgami edukacyjnymi, maskotkami odblaskowymi. A tak naprawdę najbardziej zależy nam na popularyzacji wiedzy o przyrodzie, środowisku, zdrowiu. Jesteśmy przekonane, że nawet udział w tak prostym konkursie może poszerzyć horyzonty, zachęcić do przeczytania literatury fachowej lub zwyczajnie pozwoli poćwiczyć umiejętność formułowania prostych zdań. Serdecznie zapraszamy

Kwiecień 2016

Jak co miesiąc, na różne spodoby, zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w naszym konkursie Zielone pytanie. Kusimy książkami, drobiazgami edukacyjnymi, maskotkami odblaskowymi. A tak naprawdę najbardziej zależy nam na popularyzacji wiedzy o przyrodzie, środowisku, zdrowiu. Jesteśmy przekonane, że nawet udział w tak prostym konkursie może poszerzyć horyzonty, zachęcić do przeczytania literatury fachowej lub zwyczajnie pozwoli poćwiczyć umiejętność formułowania prostych zdań. Serdecznie zapraszamy

Inwentaryzacja sów w Nadmorskim Parku Krajobrazowym

W dniach 22-23 marca na terenie NPK i jego otuliny, w lasach będących w zarządzie Nadleśnictwa Choczewo i Wejherowo, odbyła się inwentaryzacja sów leśnych – sóweczki, włochatki, uszatki i puszczyka. Tegoroczna inwentaryzacja była kontynuacją i poszerzeniem działań prowadzonych w ubiegłym roku. W pracach inwentaryzacyjnych wraz z pracownikami Parku, udział wzięli pracownik Nadleśnictwa Choczewo oraz przedstawiciel Fundacji Akcja Bałtycka.

Święta Wielkanocne

Przed nami Święta Wielkiej Nocy, dotykamy wtedy wielkiej tajemnicy życia. Wraz z budzącą się przyrodą odradza się także nasza wiara i nadzieja. Niech ten czas napełni nas optymizmem i siłą by pięknie żyć w równowadze ze sobą, przyrodą, Światem. Warto także dać ponieść się tradycji i uczynić poniedziałek prawdziwie mokrym, mając jednak na uwadze stan wód gruntowych w Polsce. Bądźcie szczęśliwi! Wesołego Alleluja