Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

     Zaczęliśmy tradycyjnie od zachodnich rubieży naszego Parku – w Mikoszewie, gdzie od dwóch sezonów staramy się regularnie oczyścić plaże przed rozpoczęciem sezonu lęgowego ptaków. Akcja odbyła się w sobotę 19 marca 2016 r. Sprzątaliśmy obszar rezerwatu przyrody "Mewia Łacha" i jego okolice. Byliśmy mile zaskoczeni, że nasze akcje na tym obszarze odnoszą skutek i śmieci w tym rejonie  rezerwatu było wyraźnie mniej. Dzięki temu mogliśmy posprzątać sąsiednie tereny leśne, wydmy oraz plaże w kierunku od rezerwatu do Jantaru. W sumie zebraliśmy około 50 worków odpadów.
Mimo, że jest to już czas przedświąteczny na nasze zaproszenie licznie odpowiedzieli ludzie, których sercu bliskie jest piękno naszej rodzimej przyrody. Byli zatem mieszkańcy Mikoszewa i Jantaru, przedstawiciele Błękitnego Patrolu WWF , pracownicy Urzędu Gminy w Stegnie, pracownicy Spółdzielni Socjalnej Stegna Serwis. Zwiezienie niespodzianek nie byłoby możliwe bez sprzętu wraz z kierowcą,  z jak zawsze pomocnego Urzędu Morskiego.
     Ponieważ warunki pogodowe sprzyjają wiosennym porządkom postanowiliśmy posprzątać również okolice posadzonych  przez nas w latach poprzednich szpalerów wierzbowych i remiz śródpolnych. Tu wspomogła nas grupa młodzieży z Łaszki. Przez dwa dni sprzątaliśmy obszary w nadzalewowej części otuliny Parku. Niestety efekt naszych prac bardzo nas zasmucił.  Śmieci było bardzo dużo. Większość z nich to odpady wyrzucone przez wędkarzy i mieszkańców. Świadczy to o tym, że świadomość ekologiczna jest wciąż niewystarczająca. Cóż, będziemy edukować, edukować i jeszcze raz edukować! Aż do skutku! Zaczynamy od dobrego przykładu i naszych akcji sprzątania. Rozpoczęła się wiosna, więc mamy nadzieję, iż nasze działania przyniosą odpowiedni skutek i znajdą naśladowców. Zacznijmy od swojego najbliższego otoczenia, abyśmy mogli cieszyć się unikatowym pięknem otaczającego nas krajobrazu, którego nieodłączną częścią przecież jesteśmy. Pozbywając się śmieci do środowiska naturalnego wprowadzamy zanieczyszczenia i stwarzamy zagrożenie dla bytującej w naszym sąsiedztwie flory i fauny.
     Akcje zostały dofinansowane przez WFOŚiGW w Gdańsku.