Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

Gospodarzem  Jarmarku Gryfitów  10 lipca 2016 roku był Pomorski Zespół Parków, Krajobrazowych w Słupsku Oddział PK „Dolina Słupi” i partnerzy:  Nadleśnictwo Leśny Dwór,  Słowiński Park Narodowy, Wodociągi Słupsk i Gminny Ośrodek Kultury Gminy Dębnica Kaszubska a tematem przewodnim „Chrońmy rodzimą  przyrodę”. Mimo ulewnego deszczu,  najwytrwalsi pozostali do końca jarmarku i uczestniczyli w wielu przyrodniczych konkursach.

Tym razem mieszkańcy Słupska i turyści mieli okazję porozmawiać z przyrodnikami o wielu nurtujących ich sprawach. Ogromne zainteresowanie zwiedzających  wzbudziło stoisko parków krajobrazowych prezentujące  projekt „Czynnej ochrony raka szlachetnego w jeziorach Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych”.  Można było dowiedzieć się tutaj wszystkiego o ginącym z naszych wód raku szlachetnym i jego wrogu raku pręgowatym (amerykańskim), którego żywe okazy można było obejrzeć z bliska. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyło się stoisko „botaniczne” , gdzie zwiedzający  mogli przyjrzeć się  wielu roślinom z naszego otoczenia wpisanym na listę roślin inwazyjnych, które zagrażają naszej rodzimej florze. Na stoisku „Doliny Słupi” pokazano także skrzynki rozrodcze dla nietoperzy rozwieszane w lasach w ramach czynnej ochrony tych latających ssaków.  Nadleśnictwo Leśny Dwór przygotowało m in. konkurs na rozpoznawanie sadzonek drzew. Okazało się, że największą trudność sprawiły dwa gatunki: grab pospolity i buk zwyczajny. Na stoisku Wodociągów Słupsk można było skosztować wody z głębinowych słupskich ujęć, wziąć udział w konkursach i rozwiać wszelkie wątpliwości związane z działalnością oczyszczalni ścieków w Słupsku. Słowiński Park Narodowy przygotował stoisko na którym promował walory parku, będącego Światowym Rezerwatem Biosfery a chętni mogli wziąć udział w wieloetapowym konkursie o jego przyrodzie i dziedzictwie kulturowym.  Gminny Ośrodek Kultury z Dębnicy Kaszubskiej zaprosił odwiedzających do swojego stoiska z ceramiką i tekstyliami ozdobionymi wzorami kaszubskimi. Ponadto pracownicy przygotowali stoisko  plastyczne dla dzieci.

Turyści, którzy odwiedzili nasze miasto chętnie korzystali także z informacji udzielanych przez pracowników zarówno parku narodowego jak i krajobrazowego, gdzie warto wybrać się na wycieczkę.