Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

W sobotę 19 października 2019 r. w Krynicy Morskiej odbyła się skromna uroczystość upamiętniająca okoliczności posadzenia dębu, który dziś nosi imię „Benek” i jest pomnikiem przyrody.

W 1959 r. członkowie Gromadzkiej Rady Krynica Morska zebrali się na skwerku w centrum Krynicy Morskiej, by uczcić obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego. Podobnie jak w wielu miastach, wyrazem pamięci został dąb – symbol siły i długowieczności. 60 lat później w otoczeniu rodziny i przyjaciół stanął przy dębie już prawdopodobnie ostatni żyjący członek ówczesnej Rady – emerytowany leśniczy Bernard Krepel – by uczcić lecie tego wydarzenia.

Na uroczystość przybył ksiądz proboszcz miejscowej parafii, który poświęcił drzewo i pobłogosławił zebranych. Następnie inicjator spotkania – Pan Bernard z ogromnym wzruszeniem ucałował dąb i powitał zebranych. Opowiedział o okolicznościach posadzenia drzewa (które wybrał osobiście – sadzonka miała wówczas 5 lat), a następnie mówił o staraniach, aby uznać go za pomnik przyrody z uwagi na jego historyczny charakter. Zebrani mogli wysłuchać również osobistych wspomnień Pana Bernarda, który emocjonalnie bardzo jest związany z naszą mierzeją i jej lasami. Były leśnik podkreślił wieloletnią i bardzo dobrą współpracę z naszym Parkiem i gminą Miasta Krynica Morska, która zaowocowała min. powołaniem pomnika przyrody i ustanowieniem użytku ekologicznego w samym centrum miasta. Pomnik nosi imię na cześć Pana Bernarda (tak zadecydowały wyniki konkursu) co sprawia, że jest on dla niego szczególnie ważny. Ponieważ Pan Krepel nie może już sam doglądać „swojego” dębu, poprosił Pana Leszka Zawadzkiego – kustosza miejscowego Muzeum Przyrodniczo-Myśliwskiego w Krynicy Morskiej, o pieczę nad owym pomnikiem przyrody.

Następnie głos zabrał kierownik naszego Parku Wojciech Woch, który podziękował Panu Bernardowi Krepel za ogromy, osobisty wkład w kształtowanie powojennej historii lasów na Mierzei Wiślanej oraz za wieloletnią i owocną współpracę z naszym Parkiem na rzecz ochrony przyrody i zapewnił, że dołożymy wszelkich starań, aby kontynuować i rozwijać te działania.

Na zakończenie zrobiono wspólne zdjęcie.