Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy
       Jak co roku na wiosnę zaprosiliśmy młodzież do udziału w akcji edukacyjnej „Poznajemy Naszą Zatokę”. W ubiegłym tygodniu (21-25 maja 2018) w rejsach uczestniczyli uczniowie klas VII oraz roczników gimnazjalnych ze szkół z Pucka, Pogórza, Dębogórza, Wierzchucina, Helu, Żelistrzewa, Starzyna, Leśniewa, Mrzezina Krokowej i Darżlubia. Ponadto na jednym z rejsów gościliśmy grupę finalistów konkursu przyrodniczego organizowanego przez Park Krajobrazowy Dolina Słupi.
Podczas rejsu odbyła się prelekcja na temat warunków przyrodniczych wód Zatoki Puckiej. Charakteryzuje się ona wyjątkowymi walorami przyrodniczymi. Jej wody stanowią doskonałe warunki dla rozwoju życia na dnie i w toni wodnej, co czyni ją akwenem o największej bioróżnorodności na całym polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Młodzież dowiedziała się jaki wpływ na florę i faunę ma słabe zasolenie i niewielka głębokość Zatoki. Najważniejszą częścią zajęć było dokonanie połowu organizmów dennych przy pomocy dragi. Uczestnicy sami przebierali próbę połowową aby znaleźć  i wybrać jak najwięcej okazów. W ten sposób poznali skład gatunkowy organizmów bentosowych oraz dowiedzieli się jaką funkcję pełnią w ekosystemie. Na przykład omułek jadalny to gatunek małża, który jest bardzo ważnym filtratorem naszych wód. Poznali m.in.: krewetki, kiełże, podwoika bałtyckiego oraz obcy gatunek skorupiaka jakim jest krabik amerykański. Mieli również okazję zobaczyć chronione gatunki ryb: wężynkę, iglicznię, babkę małą i babkę piaskową oraz obcy i inwazyjny gatunek czyli babkę byczą. 
Uzupełnieniem wiedzy biologicznej były warsztaty chemiczne przeprowadzone na lądzie. Uczniowie samodzielnie badali wybrane parametry fizyko-chemiczne wód Zatoki Puckiej. Oznaczali m.in. stężenie związków azotu i fosforu (biogenów) oraz pH i zasolenie. Na podstawie wyników próbowali ocenić stopień eutrofizacji wody. Dowiedzieli się co powoduje nadmierną eutrofizację i jakie są tego konsekwencje. Wyniki przeprowadzonych badań gromadzimy w naszym archiwum dzięki czemu możemy śledzić coroczne zmiany parametrów chemicznych wód.
 
Akcja została zorganizowana dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Władysławowo, 29.05.2018