Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

Koniec roku to dobry czas na podsumowanie działalności bartniczej w Parku. Ten rok był bardzo owocny, jeśli chodzi o naszą działalność, ale po kolei…

 Zaczęliśmy już na początku kwietnia od budowy kłód bartnych czyli tzw. dzianiu barci, przy użyciu tradycyjnych dostępnych narzędzi. Wykonaliśmy cztery kłody bartne w pniach sosnowych, które były sezonowane.

W czerwcu kłody bartne zostały wciągnięte i zamontowane na wcześniej wytypowane drzewa w bezpośrednim sąsiedztwie pożytków pszczelich. Trzy kłody zawieszono w lasach Nadleśnictwa Kościerzyna, a jedną w lesie Nadleśnictwa Lipusz.

W lipcu zasiedliliśmy sztucznie kłody poprzez introdukcję odkładów pszczelich jednej odmiany. Odkłady zakupiono od osoby, która profesjonalnie zajmuje się ich produkcją.

W miesiącach od sierpniu do września przyszedł czas na prace, które przygotują pszczoły do okresu zimowego. Chcą zachować nasz pszczeli dorobek podkarmialiśmy pszczoły syropem glukozowo-fruktozowym. W tym celu wykorzystuje się bardziej gęsty syrop, który można uzyskać przez rozpuszczenie 1-2kg cukru w 1 litrze wody.  Dalsze prace polegały na  leczeniu przeciwko warrozie (chorobie wywoływanej przez roztocz Varroa destructor rozwijające się na czerwiu i dorosłych osobnikach pszczół). Wykorzystano specjalny lek weterynaryjny w postaci pasków, które umieszczono w barciach.

Z końcem października przyszedł czas na przygotowanie kłód bartnych do zimy. W tym celu zabezpieczono kłody bartne materiałem izolacyjnym chroniącym przed zimnem a także zabezpieczono metalową siatką chroniącą przed zwierzętami.

Prace przy barciach były ciekawymdoświadczeniem, a zdobyta wiedza będzie procentować w kolejnych latach. Niewątpliwie przywrócenie bartnictwa w lasach Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego przynosi bezcenne korzyści dla ekosystemu poprzez korzystanie z naturalnych gatunków zapylaczy.