Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

W drugiej połowie czerwca Kaszubski Park Krajobrazowy z Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Szymbarku włączyli się w organizację wspaniałej akcji, promującej poznanie  bioróżnorodności doliny rzeki Raduni w rejonie Basenu Somonińskiego i Przełomu Somonińskiego, zwanego lokalnie Wąwozem Trątkownickim. Głównymi organizatorami przedsięwzięcia była Gmina Somonino i Piotr Kowalewski.

BioBlitz to akcja promująca i pozwalająca zrozumieć różnorodność biologiczną wyznaczonego obszaru. Polega na znalezieniu i zidentyfikowaniu w ciągu 24 godzin jak największej liczby gatunków zwierząt i roślin. W przedsięwzięcie zaangażowani zostali eksperci z różnych dziedzin przyrodniczych. Dołączyła również – co najważniejsze – lokalna społeczność, która później w realny sposób wpływa na zachowanie różnorodności biologicznej swojej najbliższej okolicy. Ze względu na trwający stan zagrożenia epidemicznego do udziału w dwudniowych warsztatach plenerowych zostali zaproszeni wyłącznie mieszkańcy gminy Somonino.

Pierwszego dnia odbyły się warsztaty połączone z inwentaryzacją pod okiem entomologa (owady nocne), geologa oraz chiropterologa. Następnego dnia odbyły się warsztaty z ornitologiem, herpetologiem, entomologiem (owady dzienne), botanikiem, lichenologiem i ichtiologiem (warsztaty połączone z odłowem). Większość specjalistów wraz z grupami poruszała się w obrębie Wąwozu Trątkownickiego i na terenie łąk w basenowym odcinku doliny Raduni. Dodatkowo zorganizowano stoiska, gry i zabawy o tematyce przyrodniczej.

Kaszubski Park Krajobrazowy wraz z Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Szymbarku zorganizował plenerowe stoisko edukacyjne, którego motywem przewodnim były owady zapylające oraz raki. Przygotowaliśmy tablice edukacyjne, pomoce dydaktyczne w postaci odlewów z żywicy 3 gatunków raków występujących w Polsce, domki dla owadów, gry i zabawy przyrodnicze. Odwiedzających nasze stoisko bardzo zainteresował temat ogrodów przyjaznych owadom zapylającym. Oprócz wyczerpujących wyjaśnień zainteresowanym przekazaliśmy publikację PZPK „Owady zapylające w ogrodzie”, która jest dostępna również w wersji elektronicznej pod adresem: http://pomorskieparki.pl/publikacje/dobra-praktyka-ogrodnika-przyrodnika-3/

Nasze stoisko wspaniale się wkomponowało w urokliwy krajobraz doliny Raduni.

W przedsięwzięciu wzięło udział około 80 uczestników, podzielonych na kameralne grupy.

Do dzisiaj specjaliści analizują zebrane materiały i jeszcze nie udało się ustalić ostatecznej liczby spotkanych gatunków. Wiemy natomiast, że stwierdzono rzadkie i zagrożone gatunki: pliszkę górską, strzeblę błotną, gnieźnika leśnego, rozpylaka topolowego i wiele innych.

Bardzo dziękujemy za zaproszenie do udziału w tak ważnym dla lokalnej przyrody przedsięwzięciu.

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.