Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

           Ochrona rodzimych gatunków owadów zapylających na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego – to tytuł projektu dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, a obecnie intensywnie realizowanego przez pracowników Parku. W jego zakres wchodzi: stworzenie przykładowej remizy dla owadów zapylających oraz naturalnych siedlisk dla pszczół leśnych; warsztaty dla właścicieli lasów prywatnych, pól uprawnych oraz pszczelarzy z terenu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego; opracowanie i wydruk materiałów edukacyjnych na temat ochrony owadów zapylających.

          Ku końcowi zmierzają prace związane z sadzeniem drzew i krzewów w celu stworzenia leśnej remizy dla zapylaczy w pobliżu Zielonej Szkoły w Schodnie, przy pieszej ścieżce edukacyjnej „Życie lasu wokół remizy”. Nasadzeń dokonano także wzdłuż drogi gminnej we Wdzydzach, tworząc zadrzewienia przydrożne, a także przy hydrofitowej oczyszczalni ścieków w Schodnie. Przyczyni się to do wzrostu bioróżnorodności lokalnych siedlisk, miejsc bytu, żerowania, schronienia i rozmnażania nie tylko owadów, ale również ptaków i małych ssaków. Łącznie posadzono ponad 120 drzew i 260 krzewów, takich jak lipa, klon, jarząb, głóg, trzmielina, tarnina, dereń, czarny bez, leszczyna, berberys, wrzos i wiele innych, reprezentujących gatunki stanowiące tzw. pożytek dla owadów zapylających.

           W ramach realizacji przedsięwzięcia przeprowadzone zostaną warsztaty dla właścicieli gruntów i lasów oraz pszczelarzy z terenu WPK, a także zajęcia terenowe dla dzieci i młodzieży goszczących w Zielonej Szkole, dotyczące wpływu  siedlisk na liczebność owadów zapylających oraz ich ochrony wraz z praktycznymi wskazówkami, jak wspomóc rodzime zapylacze. Najbliższe warsztaty, na temat tradycyjnego bartnictwa i jego roli w ochronie pszczół (w tym wykonanie i zawieszenie barci), już w piątek 22 marca w Zielonej Szkole w Schodnie (szczegóły w galerii poniżej). Zainteresowanych zachęcamy do wzięcia udziału.

          Oprócz nasadzeń i warsztatów powstaną  tablice edukacyjne i folder na temat gatunków owadów zapylających, hotel i poidełko dla owadów oraz gadżety w postaci długopisów, zakładek i ekologicznych toreb, promujących ochronę pszczół i innych zapylaczy.

            Efekt końcowy realizowanego zadania zaprezentujemy wkrótce.