Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

W dniach 17- 18 czerwca we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym przeprowadzona została naukowo-edukacyjna akcja pn.: „BioBlitz – w poszukiwaniu różnorodności biologicznej doliny rzeki Wdy”.

BioBlitz  to akcja promująca zrozumienie rangi różnorodności biologicznej i odkrywanie jej w  najbliższym otoczeniu człowieka. Główne cele akcji to inwentaryzacja przyrodnicza oraz edukacja społeczeństwa nastawiona na poznanie bioróżnorodności  ekosystemów rzecznych. Zebrani biolodzy (botanik, ornitolog, ichtiolog, lichenolog, teriolog, herpetolog i entomolog) mieli za zadanie w ciągu 24h znaleźć i zidentyfikować jak największą ilość gatunków w dolinie rzeki Wdy na odcinku od jeziora Schodno do miejscowości Loryniec. Pierwszego dnia w gronie specjalistów i wolontariuszy odbyły się badania terenowe, skupiające się na inwentaryzacji wyznaczonego terenu. Drugi dzień był dniem otwartym dla wszystkich zainteresowanych. Uczestnicy mogli podglądać pracę naukowców, zebrany materiał badawczy i fotograficzny oraz włączać się w prace terenowe, które trwały w sobotę do godzin popołudniowych. W miejscowości Loryniec w sali wiejskiej i na terenie wokół zostało umieszczone terenowe laboratorium, sprzęt multimedialny i stoiska tematyczne, gdzie przedstawiano wyniki obserwacji. Oprócz prezentacji naukowej i badań terenowych, drugiego dnia miały miejsce imprezy towarzyszące, m.in. gra terenowa, konkursy z nagrodami, gry i zabawy plastyczne oraz tematyczne spacery ze specjalistami.

Podsumowując: w ciągu 24 godzin inwentaryzacji i pomimo niekorzystnej pogody w sumie udało się stwierdzić 375 gatunków w dolinie rzeki Wdy, w tym 130 gatunków roślin, 64 porostów, 77 stawonogów, 15 ryb i ssaków, 4 gatunki płazów, 3 gadów, 7 mięczaków wodnych i 60 gatunków ptaków.

Akcja została zrealizowana dzięki osobowemu i merytorycznemu wsparciu pracowników Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych oraz dzięki dofinansowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Zachęcamy do zapoznania się z fotorelacją na stronie: https://wdzydzkipark.pl/aktualnosci-3/17-18-czerwca-wielkie-szukanie-roznorodnosci-gatunkowej-we-wdzydzkim-parku-krajobrazowym/