Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

Tegoroczne warsztaty grzybowe, przygotowane przez Wdzydzki PK i Zieloną Szkołę, wsparli przyrodnicy i leśnicy z całego Pomorza. Wraz z nami młodzież edukowali pracownicy z PK Dolina Słupi, Kaszubskiego PK, Trójmiejskiego PK, OEE w Szymbarku, CIEE w Gdańsku oraz z Nadleśnictw Lipusz i Kościerzyna, którzy zorganizowali interesujące warsztaty terenowe, a po powrocie „ożywili” nasze stoiska edukacyjne, za co serdecznie dziękujemy!


Uczestnicy warsztatów, dotarli do Schodna aż z 11 szkół z terenu województwa pomorskiego, gdzie zostali powitani przez  Panią Barbarę Utracką – Minko - Zastępcę Dyrektora Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych i Pana Andrzeja Penk - Kierownika Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, a następnie wysłuchali krótkich prelekcji o grzybach leśnych. O tym, jakie zasady należy przestrzegać podczas grzybobrania, aby nie zaszkodzić przyrodzie i sobie, opowiedziała Grażyna Sadowska z Wdzydzkiego PK, a życie bohaterów naszego Pikniku – porostów, przybliżyła nam dr Agnieszka Kowalewska – lichenolog, pracownik Trójmiejskiego PK. Po solidnej dawce wiedzy młodzież wyruszyła w las…gdzie oprócz rozpoznawania grzybów jadalnych i trujących, poznawała znaczenie porostów w piaszczystych borach. Uczestnicy warsztatów przeprowadzili monitoring porostów na swojej trasie, korzystając ze skali , klucza i karty porostowej. Poznali rolę porostów, jako narzędzi w ocenie naturalności zbiorowisk leśnych, a także stanu czystości powietrza.


Po powrocie uczestnicy mogli skorzystać ze stoisk:
„Grzyby na niby”  i wykonać owocnik wybranego gatunku grzyba w masie solnej i zapamiętać  cechy budowy.
„Grzyby pod lupą” - gdzie pod mikroskopami i binokularami czekały zarodniki grzybów, pleśnie, przekroje porostów,  pączkujące drożdże czy grzybnia pieczarki.
„Grzybowe łamigłówki” i  gry sportowo – edukacyjne: „Cała prawda o grzybach” „M jak mikoryza, czyli leśne miłości drzew i grzybów” – uczestnicy mogli się zmierzyć w łamigłówkach i grach, w których zdobywali wiedzę o grzybach.
„Gra edukacyjna – idziemy na grzyby!”- wymagała rozpoznawania gatunków jadalnych od niejadalnych na trasie. Była bardzo podchwytliwa i ułożenie hasła nieraz wymagało kilku podejść.
„Wystawa grzybów” – Zebranie kilkudziesięciu grzybów w jednym miejscu ze wsparciem specjalistów umożliwiało wychwycić różnice w podobnych gatunkach.  
Jednym z elementów pikniku był  konkurs plastyczny, którego wynikiem było dodatkowe stoisko z pracami uczniów. Wykonawcy 93 modeli plech porostów przekonali się jak misterne i piękne formy tworzą porosty i że są prawdziwymi „klejnotami borów”.  


Piknik został dofinansowany przez WFOŚ i GW w Gdańsku.