Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

 

„Ochrona przyrody i krajobrazu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w strefie styku Parku i Aglomeracji Trójmiejskiej” była tematem spaceru krajobrazowego po TPK, który odbył się 20 października 2017 roku.

Spacer zorganizowany został z okazji „Dnia Krajobrazu”, a prowadzili go: Agnieszka Kowalewska – specjalista ds. ochrony przyrody w TPK i Dariusz Podbereski – specjalista ds. edukacji w TPK.

Na trasie wycieczki poruszano i omawiano tematy związane z mijanymi miejscami, często w odniesieniu do całego Parku i jego otoczenia.

„Strefa buforowa wokół Parku jako przeciwdziałanie zagrożeniom zasobów przyrodniczych TPK poprzez kanalizację ruchu turystycznego w obrębie Parku i jego otoczenia” – projekt omówiono na przykładzie planowanego wejścia przy ulicy Abrahama. Przy okazji przedstawiono historyczne uwarunkowania okolicy, łącznie z okresem Drugiej Wojny Światowej, planowaną przez Niemców zabudową wzgórz, istniejącym obozem jenieckim, używanymi do dziś nazwami niektórych miejsc. Istotnym elementem dyskusji było także przedwojenne zagospodarowanie turystyczne i rekreacyjne okolicy – od znakowanych tras turystycznych po istniejącą do czasów powojennych skocznię narciarską.

Część przyrodnicza wyprawy to przede wszystkim Zielona Dolina i Dolina Samborowo. Na ich przykładzie omówiono problem ochrony śródleśnych wnętrz krajobrazowych oraz znaczenie ochrony czynnej dla zachowania lokalnej bioróżnorodności. Poruszono kwestię gospodarki leśnej, rezerwatów i pomników przyrody.

Największe wrażenie wzbudził jednak konflikt między rozwijającą się Aglomeracją, a terenami Parku. Pokazany na przykładzie osiedla Niedźwiednik, które praktycznie w każdym miejscu maksymalnie wykorzystuje przestrzeń dzielącą je od lasu. Bloki w wielu miejscach wybudowano na styku z lasem, a tam, gdzie zostały wolne fragmenty powstały ogrodzone boiska, parkingi itp. Podano również przykłady innych miejsc w parku i sąsiedztwie, które są lub w najbliższym czasie będą narażone na podobne problemy w związku z rozwijającą się Aglomeracją.

Na zakończenie uczestnicy spaceru otrzymali przewodniki po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym oraz komplety parkowych folderów tematycznych.