Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

 

Rowerowa wycieczka z okazji „Dnia Krajobrazu” rozpoczęła się w miejscowości Loryniec i dalej prowadziła przez Grzybowski Młyn, Lizaki do Juszek. W Loryńcu uczestnicy uzyskali ciekawe informacje na temat zabudowy regionalnej na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Kolejny przystanek to pomnik przyrody dąb szypułkowy przy drodze z Loryńca do Grzybowskiego Młyna, gdzie uczestnicy dowiedzieli się jaką rolę pełnią drzewa w krajobrazie. W Grzybowskim Młynie uczestnicy wycieczki zapoznali się z historią tego miejsca przy tablicy upamiętniającej zamordowanie przez hitlerowców, 10 listopada 1939 roku, powstańca Wielkopolskiego, ówczesnego dzierżawcę młyna, chorążego Michała Gruby. Przy przepławce dla ryb uczestnicy zapoznali się z ochroną przyrody na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. W Lizakach uczestnicy mogli zwiedzić kościół zbudowany w 1755 r. Fundatorem budowy był Antoni Przebendowski, chorąży pomorski i generał lejtnant wojsk polskich. Kościół w Lizakach jest jak gdyby częścią kościoła w Tyłowie. Bardzo zrujnowany; został rozebrany i w 1994 r. przeniesiony do Lizaków. Ostatnim punktem wycieczki była miejscowość Juszki, które dzięki swojej zabudowie z XIX i początku XX wieku, jak również zachowanemu oryginalnemu porządkowi ruralistycznemu, uzyskały status zabytku architektonicznego. Na koniec wszyscy uczestnicy spotkali się przy ognisku z poczęstunkiem nad jeziorem Debrzyno gdzie przeprowadzono konkurs z nagrodami.

Warsztaty prowadzili pracownicy Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i Zielonej Szkoły w Schodnie: Grażyna Sadowska – st. spec. ds. edukacji, Karol Libera – spec. ds. ochrony środowiska, Aneta Libera – gł. spec. ds. edukacji, Aleksandra Jarzyńska – ref. ds. edukacji oraz Pani Izolda Wysiecka, pasjonatka i  znawczyni historii regionu.

 

Wycieczka krajobrazowa zorganizowana przez Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zieloną Szkołę w Schodnie odbyła się dzięki dofinansowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.