Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

 

Ferie -  czas wypoczynku dla uczniów, większości  nauczycieli ale nie dla nas!  Mimo ,że pora zimowa to dla nas  gorący i intensywny okres . To czas i szansa na edukację dzieci przebywających na koloniach i półkoloniach w naszej okolicy oraz w przedszkolach. Tematy zajęć tegorocznych ferii były bardzo różnorodne i dostosowane do wieku uczestników. W przedszkolu w Chmielnie dzieci , głównie poprzez zabawę, mogły poznać leśne zwierzęta i ich zwyczaje, dowiedziały się o prawidłowym dokarmianiu ptaków oraz mogły dać upust swojej twórczości poprzez kolorowanie i rysowanie ulubionych owadów.

Starsze dzieci, uczestnicy półkolonii , wzięły udział w zajęciach pełnych emocji – od strachu po podziw – a to za sprawą głównego bohatera – pająka. Prezentacja o ciekawym życiu tych stworzeń wzbudzała różne reakcje ale w efekcie końcowym, kiedy już dzieci wiedziały jak zbudowany jest pająk, jak żyje i jaki jest pożyteczny to wzbudzał nawet sympatię. Mamy nadzieję, że przełoży się to na zachowanie wobec pająków i kapeć czy odkurzacz nie będą potrzebne gdy zobaczymy małego gościa w naszym mieszkaniu. Pamiętajmy że, pająki nigdy aktywnie nie poszukują kontaktu z człowiekiem. Dodatkową atrakcją zajęć były przeprowadzone eksperymenty przyrodnicze.

Kolejnym tematem zajęć, które przeprowadzone zostały w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Szymbarku, były owady ze szczególnym uwzględnieniem zapylaczy. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się o życiu pożytecznych pszczół, mogli  zapoznać się z tematem prowadzenia pasieki oraz  o bartnictwie. Atutem zajęć było również to, że można było zobaczyć namacalnie jak zbudowany jest ul i poczuć się jak prawdziwy pszczelarz zakładając specjalny strój. 

W związku z obecną  porą roku uznaliśmy, że tematem ważnym i godnym poruszenia we wszystkich grupach będzie również kwestia zamarzających akwenów wodnych i bezpieczeństwo na lodzie. Zagadnienie spotkało się z dużym zainteresowaniem.

Ferie minęły szybko pod znakiem edukacji przyrodniczej i  zabawy. Mamy nadzieję, że tematy i zajęcia przygotowane przez Kaszubski Park Krajobrazowy przyczynią się do rozwijania i pogłębiania pasji przyrodniczo – krajobrazowej wśród uczestników naszych zimowych warsztatów .