Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

Akcja pod hasłem „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę” na dobre wpisała się do grafiku imprez plenerowych na terenie naszego Parku i otuliny. Pomysł zrodził się kilkanaście lat temu, podczas porządków podwórek. Duże ilości pożywnych kasztanów i żołędzi marnowały się wyrzucane na kompostownik, lub palone z liśćmi. Postanowiliśmy wspólnie z pracownikami Nadleśnictwa Elbląg zagospodarować te dary jesieni. Zebrane w szkołach żołędzie i kasztany trafiały do leśnych paśników (i znikały w oka mgnieniu). Tak było i w tym roku. Drzewa obficie obdarzyły nas owocami  – zebraliśmy 3,5 tony. Kasztany już zostały zjedzone, a naszym danielom w Parku przybyło zapewne dzięki temu parę deko na wadze. W tym okresie zwierzęta poszukują intensywnie pokarmu, przygotowując się do zimy, zatem nasze kasztany bardzo im się przydały. Żołędzie wysuszono i zabezpieczono, będę stopniowo wywożone do paśników dla saren (i zapewne dzików też), ale przede wszystkim trafią do specjalnych skrzynek dla sójek i być może skorzystają z nich także wiewiórki.

W akcji wzięli udział uczniowie ze szkół z terenu Parku i otuliny skąd odbieraliśmy owoce na bieżąco oraz kilka placówek z powiatu nowodworskiego. Na finale pojawili się licznie przedstawiciele szkół oraz mieszkańcy. Za każde 10 lub 20 kg kasztanów i żołędzi można było otrzymać drzewko lub krzew. Dodatkowo dla uczniów, którzy zebrali najwięcej przygotowane zostały dyplomy i książki o tematyce przyrodniczej oraz gry planszowe.

Akcję dofinansowuje WFOŚiGW w Gdańsku, z uwagi na jej edukacyjny charakter. Towarzyszą jej pogadanki z pracownikiem Parku, który omawia z uczestnikami sytuację zwierząt na Mierzei Wiślanej i propaguje właściwe postawy względem zwierząt, a przede wszystkim wyjaśnia zasady związane z dokarmianiem. Najważniejsza z nich to ta, że nie wolno samemu dokarmiać dzikich zwierząt. Takie działania należy zostawić fachowcom, którzy prowadzą dokarmianie w razie potrzeb. Nawet w przypadku dokarmiania ptaków, trzeba być ostrożnym i zgodnie z hasłem przewodnim naszych spotkań „Lepiej nie dokarmiać ptaków i innych zwierzaków, niż robić to źle!”.

Na spotkanie i pogadankę w temacie Akcji można umówić się telefonicznie z pracownikiem naszego Parku. Zapraszamy!