Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

     W sobotę 13 października 2018 r. odbyło się Grzybobranie z Parkiem – edukacyjne warsztaty już po raz 8 organizowane przez Pracowników Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”.
    W piękne sobotnie przedpołudnie  w Przebrnie stawiło się 14 grzybiarzy z doskonałymi humorami, wielkimi koszami. Zebranych powitała pracowniczka Parku – Jolanta Bulak, która przedstawiła propozycje udziału w minikonkursach z nagrodami. Z uwagi na fakt, że lasy Mierzei w ostatnim czasie nie gwarantowały zbyt wysokich zbiorów zorganizowano konkurs na sfotografowanie jak największej ilości gatunków grzybów. Konkurs miał na celu poznanie jak największej ilości gatunków bez konieczności niszczenia owocników niejadalnych przedstawicieli grzybów. Po sprawdzeniu ilości pamięci w urządzeniach, wszyscy ochoczo ruszyli w las. Techniki poszukiwań były różne – większość ruszyła w liściasty podszyt i skryła się w kolorowych liściach, cześć wolała otwarte przestrzenie pośród sosen, a niektórzy wychodząc z założenia, że przy drodze rośnie najwięcej przemieszczali się leśnymi drogami.  Efekty grzybobrania wywołały jeszcze szerszy uśmiech na twarzach uczestników.  W sumie zebrano 743 gramy grzybów jadalnych z 7 gatunków . 

     Następnie pracownik Parku wygłosił krótką pogadankę na temat najważniejszych ról grzybów w przyrodzie. Owocniki grzybów to tylko dodatek do naszego jadłospisu, a przyroda ma z nich o wiele większe i ważniejsze korzyści. Grzyby rozkładają martwą substancję organiczną, żyją w symbiozie z glonami, tworząc porosty, a tworząc związki mikoryzowe z drzewami i licznymi roślinami ułatwiają lub umożliwiają przebieg wielu procesów życiowych, na zasadzie obopólnych korzyści. Owocniki to pokarm wielu zwierząt – nawet  te, które dla nas są niejadalne, są przysmakiem roślinożerców. Warto o tym pamiętać i spacerując po lesie omijać te kolorowe komponenty runa leśnego.
     Po prelekcji przyszedł czas na dyplomy i skromne upominki edukacyjne. Królową Grzybobrania została Pani Kasia która znalazła jedynego prawdziwka. Królem Grzybobrania został Pan Zbyszek który znalazł największego grzyba – koźlarza babkę (79 g). Najwięcej grzybów zebrała Pani Agnieszka – 326g. Polowanie z aparatem wypadło również bardzo dobrze, każdy uczestnik miał przynajmniej kilkanaście różnych gatunków. Najciekawsze publikujemy w galerii  niniejszego newsa. Natomiast pozostałe zaprezentujemy wkrótce w naszej zakładce Przyroda Parku.