Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

Już po raz czwarty spotkaliśmy się na Pikniku zorganizowanym przez Fundację Akcja Bałtycka z okazji Światowego Dnia Ptaków Wędrownych w Kuźnicy (tym razem w dniach 6-7 maja). Światowy Dzień Ptaków Wędrownych jest świętem zainicjowanym w 2006 roku przez Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) w ramach porozumienia o ochronie afrykańsko-euroazjatyckich wędrownych ptaków wodnych i konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt. Święto to jest coroczną kampanią uświadamiającą potrzebę ochrony ptaków wędrownych i ich siedlisk.

W roku 2017 wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Światowego Dnia Ptaków Wędrownych połączyło wspólne hasło: „Ich przyszłość to nasza przyszłość”. Celem tegorocznej edycji było podkreślenie współzależności człowieka i natury, ze szczególnym uwzględnieniem związku ludzi i ptaków wędrownych, z którymi dzielimy nie tylko przestrzeń, jaką jest nasza planeta, ale też jej ograniczone zasoby. Na ambasadorów obchodów Światowego Dnia Ptaków Wędrownych wybrano gatunki migrantów reprezentujących wszystkie kontynenty i środowiska. Do gatunków tych należy występująca niemal na całym świecie dymówka, jak również rycyk, cyranka, biegus rdzawy, kobczyk amurski, trznadel złotawy czy azjatycki biegus łyżkodzioby, którego populację oszacowano na 360-600 osobników. 

Podczas tegorocznego Pikniku uczestnicy mogli wybierać w bogatej ofercie stoisk, wycieczek i warsztatów. W Punkcie Informacji Turystycznej w Kuźnicy odbyły się ciekawe prelekcje (znaczenie Pomorza dla ptasich migrantów, ptasia turystyka na Sri Lance oraz ochrona bocianów w Libanie). W tym roku wraz z Błękitną Szkołą we Władysławowie zaprezentowaliśmy stoisko o cennym siedlisku, jakim są nadmorskie wydmy. Główną atrakcją stoiska były puzzle z biegusem zmiennym oraz gra dydaktyczna „Co w wodzie pływa”.

Dziękujemy Fundacji Akcja Bałtycka oraz partnerom za owocną współpracę. Do zobaczenia za rok!

Informacje o Pikniku:

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Akcja Bałtycka.

Współorganizatorem jest Nadmorski Park Krajobrazowy.

Partnerem naukowym wydarzenia jest Stacja Badania Wędrówek Ptaków Uniwersytetu Gdańskiego.

Partnerzy: Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Jastarni, Stowarzyszenie Ochrony Sów, Grupa EkoLogiczna, Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk, Fundacja Sprawni Inaczej, Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Drobnych Ssaków „Ostoja”, Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, WWF Polska, Naukowe Koło Ornitologiczne Kos UG, Słowiński Park Narodowy, Grupa Badawcza Ptaków Wodnych Kuling, sklep Mergusek, Joanka-Z i Listufka.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego.

Patronat medialny nad tegorocznym Piknikiem Naukowym w Kuźnicy objęli: Radio Gdańsk, magazyn Ptaki Polski, gazeta Ziemia Pucka info, Magazyn Kaszuby, portal ecoPress oraz kaszubypółnocne.pl .

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych 2017 w Kuźnicy jest realizowany w ramach projektu „Znaczenie Pomorza Gdańskiego dla ptaków wędrownych” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku