Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

29 lipca w Charzykowach odbyła się 9. edycja Jarmarku „Czym chata bogata”. Tegoroczny jarmark w szczególności promował Światowy Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie. Hasło „Dary natury, bogactwo kultury” skupiło na jarmarku stoiska przedstawicieli służb ochrony przyrody i Lasów Państwowych. Przyrodnicze stoiska oferujące liczne atrakcje i konkursy dla dzieci i dorosłych cieszyły się ogromną popularnością.

Na stoisku Zaborskiego Parku Krajobrazowego można było poznać rzeczne życie. Uczestnicy konkursu rozpoznawali gatunki ryb i płazów oraz odpowiadali na pytania dotyczące zimorodka.

We Wdzydzkim Parku Krajobrazowym tematem przewodnim był rak szlachetny. Na stoisku można było nauczyć się rozpoznawać rodzime gatunki raków oraz odróżniać je od obcych – inwazyjnych.

Tucholski Park Krajobrazowy zaprosił uczestników jarmarku na grzyby. Na podstawie modeli grzybów rozpoznawano ich gatunki i odróżniano jadalne od trujących.

Wdecki Park Krajobrazowy na swoim stoisku przedstawiał świat ptaków. Tutaj tematem wiodącym był również zimorodek – gatunek silnie związany z rzekami Borów Tucholskich.

Park Narodowy „Bory Tucholskie” przybliżał uczestnikom jarmarku wodny świat. Na stoisku można było również sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą rozpoznawania gatunków drzew.

Na stoiskach przygotowanych przez dwie Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych z Torunia i Gdańska można było zaznajomić się z pracą leśników i obejrzeć jak wyglądają nasiona, siewki i sadzonki drzew, z których później powstaje las.

Dla odwiedzających przyrodnicze stoiska jarmarku przygotowano wspólny konkurs „Przyroda Rezerwatu Biosfery UNESCO Bory Tucholskie”,  w który zaangażowali się i młodsi i starsi uczestnicy imprezy. Na zakończenie jarmarku wśród osób, które odwiedziły wszystkie punkty przyrodnicze rozlosowano 14 cennych nagród.

Jarmark był również okazją do odwiedzenia licznych stoisk twórców ludowych oraz wystawców prezentujących rękodzieło. Nie zabrakło również punktów z regionalną żywnością, przygotowaną między innymi przez okoliczne Koła Gospodyń Wiejskich.