Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej
w ramach comiesięcznych spotkań miłośników ekologii
zaprasza na opowieść:
„Mrucząca zagłada. Czy koty domowe zagrażają dzikiej przyrodzie?”


Spotkanie z  Mateuszem Ciechanowskim i Zuzanną Wikar odbędzie się na profilu CIEE Online w Facebook Live: https://www.facebook.com/CIEEGdansk/live/  w dniu 17 lutego 2021 roku o godz. 18:00.


Kot domowy towarzyszy człowiekowi od co najmniej 6000 lat. Zwierzę, które opanowało Internet, umilające nam czas, odpoczywając na naszych kolanach i mrucząc. Trzymane w milionach domów na całym świecie, wciąż nie są jednak traktowane jako typowe zwierzęta domowe. Właściciele wypuszczają je za drzwi „na spacer”, za nic mając zdrowie i życie swoich pupili – w końcu kot jest symbolem wolności, „chodzi własnymi drogami”. Po miastach, lasach i polach włóczą się też miliony kotów bezdomnych, dzięki ciągłemu dokarmianiu ze strony człowieka osiągając liczebności, jakich nie jest w stanie osiągnąć żaden dziko żyjący, rodzimy drapieżnik, czy to kuna, tchórz, czy lis. Większość z nas zapomniała, że kot jest zwierzęciem pochodzącym z... Afryki. Czy wprowadzanie i sztuczne utrzymywanie w środowisku obcego ssaka może pozostać obojętne dla przyrody?


Od Polski po Stany Zjednoczone w kocich pyskach giną miliony rodzimych ptaków i drobnych ssaków, w tym gatunków chronionych, rzadkich i zagrożonych. Roznoszone przez koty pasożyty infekują nawet wieloryby w lodowatej Arktyce. Na wyspach oceanicznych mruczący przybysze doprowadzili do bezpowrotnego wymarcia już niejeden endemiczny gatunek. Lawinowo pojawiające się, nowe badania naukowe zmuszają nas do bliższego przyjrzenia się skutkom uwalniania kotów domowych do środowiska na ekosystemy naszej planety, tak jak wcześniej musieliśmy przyjrzeć się przyrodniczym skutkom innych ludzkich działań, począwszy od wycinki lasów po zanieczyszczenia wód i powietrza. Z okazji Światowego Dnia Kota, w podróż przez galerię kocich problemów i możliwych rozwiązań zabiorą nas Mateusz Ciechanowski i Zuzanna Wikar z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Uniwersytetu Gdańskiego.


Wydarzenie: Mrucząca zagłada. Czy koty domowe zagrażają dzikiej przyrodzie? | Facebook


Na opowieść o mruczącej zagładzie zapraszamy w ramach spotkań miłośników ekologii, realizowanych przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Spotkanie finansowane jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.