Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

Uczniowie z Gimnazjum w Sławęcinie spędzili pięć dni w Błękitnej Szkole we Władysławowie. Wyjazd był nagrodą za zdobycie pierwszego miejsca w konkursie organizowanym przez Zaborski Park Krajobrazowy pt. „Obce gatunki inwazyjne? Nie, dziękuję!”, w którym młodzież ze szkoły w Sławęcinie niezaprzeczalnie przodowała. Uczniowie wykazali się niezwykłą inicjatywą i kreatywnością w popularyzacji problemu inwazyjnych gatunków obcych, angażując do działania społeczność szkolną, rodziców i sąsiadów. Uczestnicy akcji z wielkim zaangażowaniem usuwali również inwazyjne gatunki roślin dokumentując wszystkie swoje poczynania na portalu społecznościom.

Nagroda była nie tylko wyjazdem nad morze, ale przede wszystkim wielką przyrodniczą przygodą. Uczniowie uczestniczyli bowiem w licznych zajęciach, na których poznawali zagadnienia z różnych dziedzin biologii, m.in. ornitologii, entomologii i chiropterologii.

Wyjazd wzbogacony był również zajęciami w Stacji Morskiej w Helu, w czasie których młodzież miała możliwość poznania biologii foki szarej – bardzo rzadkiej mieszkanki polskiego wybrzeża. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób Stacja Morska chroni foki i jak pomaga im zwiększyć liczebność w Bałtyku.

Niewątpliwą atrakcją był również rejs kutrem po Zatoce Puckiej, w czasie której uczestnicy wyjazdu mogli pobrać próby organizmów zasiedlających dno przybrzeżnej strefy Bałtyku. Uczniowie poznali wówczas m.in. rodzimą krewetkę bałtycką, ryby: stornię, iglicznię i wężynkę oraz kilka gatunków mięczaków morskich. W czasie rejsu wzbogacili również swoją wiedzę o znajomość obcych gatunków w Zatoce, poznali m.in. babkę byczą, krewetkę atlantycką i krabika amerykańskiego.

Zaborski Park Krajobrazowy w bieżącym roku organizuje kolejną edycję konkursu „Obce gatunki inwazyjne? Nie, dziękuję!”. Mamy nadzieję, że przyrodnicza przygoda uczniów z Gimnazjum w Sławęcinie stanie się zachętą dla kolejnych grup uczniów do walki z gatunkami inwazyjnymi w naszej najbliższej okolicy. Zapraszamy!

Bardzo dziękujemy pracownikom Błękitnej Szkoły we Władysławowie za niezwykle atrakcyjne i pouczające zajęcia, miłą atmosferę i doskonałą organizację.

Wyjazd możliwy był dzięki dofinansowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.