Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

Tak słonecznych warsztatów tarliskowych jeszcze nie było. Było  intensywnie, różnorodnie i bardzo ciepło jak na listopad. Tak  można podsumować tegoroczne ,,Warsztaty tarliskowe”, które odbyły się w PK ,,Dolina Słupi” w dniach 5-9 listopada 2018 roku.

            Tradycyjnie uczestniczyli w nich studenci kierunków rybackich z: UWM w Olsztynie, ZUT w Szczecinie oraz po raz pierwszy studenci SGGW w Warszawie. Dodatkowo gościliśmy pracowników  z innych oddziałów Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych  oraz pracownika Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. 

    Zajęcia teoretyczne obejmowały m.in. kwestie dotyczące: dorzecza Słupi, ichtiofauny ze szczególnym uwzględnieniem salmonidów, zabudowy hydrotechnicznej, korytarzy ekologicznych, projektowania przepławek, zrealizowanych przez Park projektów, mikrosiedlisk rzecznych oraz chronionych siedlisk przyrodniczych. Część wykładową uzupełniły prezentacje dr. hab. inż. Piotra Dębowskiego prof. IRS,   dotyczące stanu populacji łososi i troci w zlewisku Bałtyku oraz zagadnień radiotelemetrii.  

     W terenie, pomimo nietypowej, bo bardzo ciepłej i słonecznej pogody, udało się zrealizować zakładany program. Wysokie temperatury nie sprzyjają tarłu ryb łososiowatych, jednakże udało się zaobserwować zarówno ryby przystępujące do tarła jak i pierwsze gniazda. Dla wszystkich uczestników a także pracowników parku niezwykłym przeżyciem była obserwacja łososi atlantyckich w Kanale Młyńskim w Słupsku   i na przepławce w  Parku Kultury i Wypoczynku w Słupsku. Pierwszego dnia warsztatów, uczestnicy zapoznali się z funkcjonowaniem przepławek na węźle wodnym w Słupsku, obejrzeli skanery. Następnego dnia wzięto udział  w odłowach tarlaków troci wędrownej w Skarszewie Dolnym, które wypuszczano powyżej bariery hydrotechnicznej w górę rzeki. Dzięki uprzejmości ZO PZW w Słupsku, uczestnicy  mieli okazję przyjrzeć się sztucznemu tarłu troci wędrownej w punkcie poboru ikry na przepławce w Słupsku. Kolejne dni poświęcone były  wyjazdom terenowym w celu inwentaryzacji gniazd tarłowych troci wędrownej, a także zagadnieniom związanym z projektem ochrony raka szlachetnego na Pomorzu i identyfikacją cennych przyrodniczo siedlisk związanych z rzekami.

Obserowane przez uczestników łososie przystępujące do tarła zostały sfilmowane przez słupskch pasjonatów o czym donosiły media lokalne  https://gdansk.tvp.pl/39993696/naturalne-tarlo-lososi-w-slupi-sfilmowane a także ogólnopolskie https://teleexpress.tvp.pl/39993683/pierwszy-raz-nagrano-tarlo-lososi-w-polskiej-rzece .

 Warsztaty sfinansowano ze środków WFOŚiGW w Gdańsku.