Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

Serdecznie zapraszamy miłośników dwóch kółek na przejażdżkę nowym geologicznym szlakiem WPK. Został wyznaczony i oznakowany za pomocą żółtych znaków na drzewach i drogowskazach w południowo – wschodniej części Parku. Tworzy on pętlę długości 30 km łączącą Wdzydze Tucholskie, Cisewie, Bąk, Karsin, Wiele, Przytarnię, Kliczkowy i Borsk, ukazując po drodze najważniejsze elementy geomorfologii obszaru WPK. Szlaku o takiej tematyce nie było jeszcze w naszym regionie i postanowiliśmy przybliżyć mieszkańcom i turystom odwiedzającym nasz Park, skąd wzięły się widoki i krajobraz, który mogą podziwiać odwiedzając nasze tereny.

Krajobraz Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego ukształtowany został przez lądolód skandynawski podczas ostatniego zlodowacenia- północnopolskiego (inaczej Wisły, bałtyckiego), które zaczęło się ok 113 tys. lat temu, a skończyło się ustąpieniem lądolodu ok 10 tys. lat temu. Występują tutaj prawie wszystkie formy rzeźby młodoglacjalnej (polodowcowej) – zarówno akumulacyjne (moreny denne i czołowe, sandry, wytopiska i kemy), jak i erozyjne (rynny jeziorne).

Szlak wyznaczyliśmy i oznaczyliśmy w terenie tak, byście jadąc nim mogli wszystkie wpsomniane wyżej formy działalności lądolodu na naszym terenie zaobserwować. Zarówno z poziomnu roweru, jak i nowej wieży widokowej w Przytarni.

Przy okazji na zdjęciach możecie zobaczyć, jak wygląda znakowanie szlaku, które zwykle trwa kilka dni. Najpierw delikatne okorowanie miejsca pod znak i pierwsza 'biała plama', następnego dnia kolejna (farba musi dobrze wyschnąć), a ostatni etap kilkudniowych wyjazdów na szlak to malowanie roweru i paska bądź strzałki w kolorze szlaku, jak również umieszczanie metalowych tabliczek z symbolem szlaku na znakach drogowych (głównie w miejsowościach).

Więcej szczegółow na temat nowego szlaku geologicznego poznacie niebawem, z naszej nowej ulotki na jego temat, którą wkrótce umieścimy na stronie w formie 'do pobrania'.