Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

Wierzby, które poddano zabiegom pielęgnacyjnym posadzone zostały przez nas kilka lat temu. Co roku kolejne ich partie osiągają odpowiedni wiek i rozmiary do wykonania na nich specjalnego zabiegu – ogłowienia. Taki zabieg jest bardzo szkodliwy i ustawowo zabroniony w przypadku innych gatunków drzew, ale wierzby (biała i krucha) bardzo dobrze go znoszą. Głowienie wierzb odbywa się w okresie przedwiośnia. Jeszcze tego samego roku wiosną wierzby energicznie wypuszczają nowe pędy, które wyrastają w większej liczbie, zagęszczając koronę drzewa. Taki zabieg powoduje odmłodzenie korony drzewa i przedłuża życie wierzb. Raz ogłowiona wierzba będzie wymagała cyklicznego powtarzania tego zabiegu już do końca jej dni co ok. 5-7 lat. Grube konary z wiekiem nabierają ciężaru i powodują rozłamywanie się pnia. W wyniku systematycznego ścinania pędów na stałej wysokości, tworzy się charakterystyczna "głowa wierzbowa" – zgrubienie z licznymi dziuplami i szczelinami, zamieszkiwane przez wiele gatunków ptaków. Należą do nich dziuplaki, takie jak pospolite sikory, wróble, szpaki, kawki, pliszki, a także coraz rzadsze: dudki, pójdźki, puszczyki. Starsze, głowiaste wierzby są również ostojami interesującej entomofauny oraz myko- i lichenobioty (czyli bogactwa owadów, grzybów i porostów).
Zazwyczaj prace przy ogławianiu naszych wierzb zajmują nam kilka dni. Tym razem jednak przybyły do nas posiłki koleżanek i kolegów z Parku Krajobrazowych: Doliny Słupi i Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego na czele z kierownikami tych jednostek, z Kaszubskiego Parku Krajobrazowego oraz Dyrekcji Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w osobie Pani Barbary Utrackiej-Minko. Wszyscy niezwykle ochoczo i z ogromnym zapałem zabrali się do pracy. Ogłowiono kilkaset młodych wierzb. Z części pozyskanych konarów wycięto żywokoły, które posadzimy w najbliższym czasie, by dały początek kolejnemu pokoleniu wierzb. Część gałęzi pozostawiono dla zwierząt – głównie saren i zajęcy, które chętnie ogryzą młodą korę. Pozostałości zrębakowano.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i już dziś zapraszamy na przyszłoroczną akcję, podczas której nie zabraknie także sadzenia żywokołów.