Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

Przypominamy, że od 30 kwietnia 2020 r. dla Zaborskiego Parku Krajobrazowego opracowywany jest projekt planu ochrony. Prace nad tym dokumentem, wykonywane przez specjalistów z Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Gdyni, wchodzą właśnie w decydująca fazę.

22 września 2021 r. w Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowym w Chojnicach odbyło się II spotkanie z interesariuszami planu ochrony zorganizowane w ramach uspołecznionego procesu konsultacji. Zaprezentowana została wówczas diagnoza stanu zasobów, tworów i składników przyrody, walorów krajobrazowych oraz wartości kulturowych. Przedstawiono również, zidentyfikowane w toku prac nad planem, istniejące i potencjalne zagrożenia wewnętrzne i zewnętrzne, które mogą mieć wpływ na stan tych zasobów.

Wyniki diagnozy dostępne są w zakładce PLAN OCHRONY. Jest to osiem operatów tematycznych wraz z mapami przeglądowymi i mapami zagrożeń przekazane przez wykonawców planu.

Wnioski odnoszące się do zaprezentowanych zagadnień można składać na formularzach dostępnych poniżej na adres e-mail zpk.planochrony@pomorskieparki.pl.

Tutaj znajduje się formularz uwag i wniosków do projektu Planu Ochrony Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Na uwagi i wnioski składane na tym etapie nie odpowiadamy tylko przekazujemy je wykonawcom projektu do przeanalizowania podczas dalszych prac.

Zgodnie ze zmienionym harmonogramem, w terminie do 28 lutego 2022 r. odbędzie się trzecie spotkanie warsztatowe, na którym zaprezentowane zostaną wyniki kolejnego etapu prac, tzw. etapu strategii ochrony. Na tym spotkaniu będzie możliwość poznania wstępnej koncepcji ochrony Zaborskiego Parku Krajobrazowego oraz pierwszej wersji projektu uchwały sejmiku.
Po tym spotkaniu będzie możliwość ponownego składania uwag i wniosków.

W kolejnym etapie powstanie wersja projektu Planu Ochrony dla Zaborskiego Parku Krajobrazowego, która zostanie wyłożona do publicznego wglądu i poddana oficjalnym konsultacjom społecznym, o czym zostaną Państwo poinformowani zgodnie z przepisami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 247 z późn. zm.).

Zgodnie z umową prace zakończone zostaną 30 września 2022 r., a ich efektem będzie projekt uchwały sejmiku województwa w sprawie planu ochrony z kompletem uzgodnień i opinii.