Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

W miniony piątek 23 marca 2018 r. w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim odbył się Finał Wojewódzki XVII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski.

Konkurs ma na celu zdobywanie i pogłębianie wiedzy dotyczącej parków krajobrazowych Polski, a także poszerzenie wiadomości z zakresu ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska. Jest to również doskonała okazja do integracji uczniów oraz wymiany doświadczeń między szkołami i służbami parków krajobrazowych. Konkurs skierowany jest do uczniów klas gimnazjalnych z gmin, które wchodzą w skład parków krajobrazowych i ich otulin.

Na finał do serca Żuław Wiślanych zjechali laureaci wyłonieni podczas trzech etapów na szczeblu  szkolnym, gminnym i parkowym z województwa pomorskiego. Czteroosobowym zespołom towarzyszyli nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu oraz nasze koleżanki z poszczególnych Parków Krajobrazowych – Doliny Słupi, Kaszubskiego, Nadmorskiego, Wdzydzkiego i Zaborskiego.  Po krótkim powitaniu przez kierownika PK „Mierzeja Wiślana”  uczestnicy przystąpili najpierw do rozwiązywania testów, a następnie – po krótkiej przerwie – do  rozpoznawania ze zdjęć  gatunków roślin i zwierząt objętych ochroną prawną. Jak się okazało ta część konkursu okazała się decydującą w klasyfikacji końcowej.

W trakcie prac komisji sprawdzającej zadania, uczestnicy konkursu odbyli warsztaty ceramiczne  oraz pod okiem przewodnika zwiedzili ekspozycje Muzeum Żuławskiego Parku Historycznego.

I wreszcie przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu. Zwyciężyła drużyna z Zaborskiego Parku Krajobrazowego ze Szkoły Podstawowej w Silnie. Przed laureatami nie lada wyzwanie – Finał Ogólnopolski, który odbędzie się w województwie zachodniopomorskim.

Nasza reprezentacja z Mikoszewa zajęła II miejsce, co zważywszy na bardzo wysoki poziom konkursu stanowi powód do dumy.

Konkurs był dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, a w Żuławskim Parku Historycznym gościliśmy dzięki uprzejmości Burmistrza Miasta Nowy Dwór Gdański.