Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

W pierwszy weekend października obchodziliśmy Europejskie Dni Ptaków. Z tej okazji razem z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków i Błękitną Szkołą we Władysławowie zorganizowaliśmy w rezerwacie przyrody Beka grę terenową.

Sobotnie przedpołudnie nie zapowiadało udanej imprezy. Wiał silny, wschodni wiatr, zaczął padać deszcz, a na domiar złego wszystkie gęsi gdzieś się ulotniły. Na Bece było zimno, mokro i pusto. Rozważaliśmy nawet odwołanie zabawy. Skoro jednak obiecaliśmy, że „będziemy na Was czekać między godziną 10:00 a 13:00”, nie pozostało nam nic innego jak tylko rozstawić się na punktach i cierpliwie wyczekiwać uczestników gry. Punkty były rozmieszczone na trasie ścieżki edukacyjnej i każdy z nich dotyczył innego zagadnienia związanego z rezerwatem. Mieliśmy przygotowane opowieści m.in. o czajkach i projekcie „koszowania” gniazd w celu ochrony jaj przed drapieżnikami, o gęsiach i ich rozpoznawaniu, o konikach polskich i ich roli jako „żywe kosiarki”, o jesiennych migracjach ptaków, a także o roślinach na brzegu morskim i łąkach halofilnych.   
Przed godziną 10, jak na komendę, zaczęły się zlatywać gęsi. Jak się poźniej okazało - głównie gęgawy, czyli bohaterki tegorocznych Europejskich Dni Ptaków. A niedługo po nich zjawili się pierwsi śmiałkowie. Szczelnie opatuleni, w kapturach i pod parasolami, ale uśmiechnięci i gotowi do działania. Na punkcie startowym każdy otrzymał krzyżówkę z pytaniami, na które odpowiedzi należało szukać w opowiadanych przez nas historiach. Mimo przejmującego wiatru, chętnych do zabawy nie zabrakło. Wszystkim udało się przejść całą trasę oraz rozwiązać krzyżówkę i odkryć hasło. Ogromnie nas cieszy, że nie tylko my uważamy, iż nie ma złej pogody na pójście w teren. Dopisały także gęgawy, których naliczyliśmy ponad 700.

Więcej informacji o Europejskich Dniach Ptaków możecie znaleźć na stronie OTOP. A kto ma ochotę zmierzyć się z pytaniami z krzyżówki, niech zajrzy do poniższej fotorelacji.

Tekst: JK, Foto: JK, PB, MM (OTOP)