Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

Dzień Krajobrazu już na stałe zagościł w kalendarzach osób i instytucji, które mają na celu uświadamianie społeczeństwa jak ważną rolę w naszym życiu spełnia otaczający nas krajobraz. Odnajdujemy w nim zarówno walory przyrodnicze, gospodarcze, ale również historyczne i kulturowe. Te ostatnie zapisane są w krajobrazie już od wieków, niczym na kartach książki historycznej.

Z miejscami wydarzeń historycznych mamy styczność na co dzień. Jednak nie zawsze posiadamy tego świadomość lub nasza wiedza nie pozwala nam na swobodne łączenie miejsc ze zdarzeniami z przeszłości. Granica Zaborskiego Parku Krajobrazowego po części wpisuje się w granicę Niemiec i Polski, której linię w dwudziestoleciu międzywojennym wyznaczono na mocy Postanowień Pokoju Wersalskiego.

Tegoroczny Dzień Krajobrazu nawiązuje do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach obchodów w Zaborskim Parku Krajobrazowym 20 października odbyła się wycieczka autokarowa „Szlakiem pogranicza”. Tego dnia w rolę przewodnika wcielił się Pan Krzysztof Tyborski - regionalista, współautor książki „Konarzyny. Nadgraniczna twierdza polskości”, wydanej w 2018 r. przez Wydawnictwo Region z Gdyni. Uczestnicy wydarzenia spotkali się w siedzibie Parku, gdzie wysłuchali prelekcji Pana Krzysztofa na temat hierarchii, uprawnień oraz przywilejów Straży Granicznej. Dodatkową atrakcję stanowiła wystawa zdjęć poświęcona sylwetkom strażników granicznych oraz ich rodzinom. Ekspozycja została przygotowana przez prelegenta, który wykorzystał do tego celu materiały z Państwowego Archiwum w Szczecinie.

Po słowie wstępu uczestnicy Dnia Krajobrazu udali się na wycieczkę autokarową „Szlakiem pogranicza”. Na trasie przejazdu przewodnik zwracał uwagę na budynki, które dawniej stanowiły Komisariaty bądź też Placówki Straży Granicznej. W trakcie wyjazdu można było również zobaczyć oryginalne kamienie graniczne z okresu dwudziestolecia międzywojennego.