Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

Jaki piękny krajobraz! – nie raz słyszeliśmy te słowa lub sami je wypowiadaliśmy, ale co to jest „krajobraz” i czy zawsze musi być piękny? Krajobraz ma wiele definicji i jest różnie interpretowany. Ogólnie mówiąc, jest to wszystko to, co widzimy wokół nas: elementy naturalne oraz antropogeniczne. Krajobraz może być nie tylko naturalny i półnaturalny, ale również przemysłowy, zdewastowany, szpecący... Dlatego ważne jest abyśmy byli świadomi, iż to głównie człowiek odpowiada za stan środowiska naturalnego i jak ważną rolę przestrzeń odgrywa w naszym życiu.

20 października 2000 roku we Florencji sporządzona została Europejska Konwencja Krajobrazowa, którą Polska ratyfikowała w 2004 roku, a której podstawowym celem jest „promowanie ochrony, gospodarki i planowania krajobrazu. Zgodnie z zapisami Konwencji, krajobraz to ważny element życia ludzi zamieszkujących w miastach i na wsiach, na obszarach zdegradowanych, pospolitych, jak również na obszarach odznaczających się wyjątkowym pięknem.”

Stąd 20-sty października został ogłoszony Międzynarodowym Dniem Krajobrazu i w tym dniu organizowane są spacery krajobrazowe. Kaszubski Park Krajobrazowy, którego zadaniem m.in. jest ochrona krajobrazu, po raz kolejny przyłączył się do tej inicjatywy i zaplanował spacer krajobrazowy pt. „Od średniowiecza do czasów współczesnych – przeobrażenia krajobrazu kaszubskiego.” Udział  w  nim wzięła młodzież z dwóch szkół: SP 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach oraz ZKiW w Szymbarku, prowadzącym był przewodnik turystyczny Artur Zagozdon. Młodzież pokonała ok. 12 km i miała bezcenną okazję na lekcję przyrody, geografii i historii w terenie. Wszystko to w otoczeniu malowniczych lasów i naturalnych krajobrazów Kaszubskiego Parku. Aura pięknej złotej jesieni sprzyjała nam przez całą drogę. Mamy nadzieję, że każdy z uczestników dostrzegł i docenił piękno otaczającego nas środowiska , a tym samym będzie dbał o nie jak najlepiej potrafi.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.