Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

Już po raz trzeci spotkaliśmy się na Pikniku zorganizowanym z okazji Światowego Dnia Ptaków Wędrownych w Kuźnicy w dniach 14-15 maja. Światowy Dzień Ptaków Wędrownych (World Migratory Bird Day, www.worldmigratorybirdday.org) jest świętem zainicjowanym w 2006 roku przez Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) w ramach porozumienia o ochronie afrykańsko-euroazjatyckich wędrownych ptaków wodnych i konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt. Święto to jest coroczną kampanią uświadamiającą potrzebę ochrony ptaków wędrownych i ich siedlisk. W drugi weekend maja ludzie na całym świecie organizują imprezy publiczne, aby popularyzować wiedzę na temat ptasich migracji oraz potrzebę ich ochrony.
Dni Ptaków w Kuźnicy wypełnione były licznymi atrakcjami. Uczestnicy wzięli udział w obrączkowaniu ptaków w Obozie Akcji Bałtyckiej, wycieczkach na uroczysko Każa i Torfowe Kłyle oraz wykładach i pokazie filmu o Nadmorskim Parku Krajobrazowym w punkcie Informacji Turystycznej w Kuźnicy. Głównym punktem programu był Piknik Naukowy, podczas którego można było przebierać w ciekawej ofercie warsztatów przyrodniczych (szycie i malowanie ptaków, obserwacje astronomiczne, oznaczanie piór i wiele innych), wziąć udział w grze terenowej z rudzikiem, czy odwiedzić stoiska w strefie edukacyjnej. Nadmorski Park Krajobrazowy wraz z Błękitną Szkołą przygotował stoisko o wydmie nadmorskiej, którego główną atrakcją były puzzle z biegusem zmiennym oraz gra dydaktyczna „Co w wodzie pływa”. Uczestnicy zmęczeni licznymi atrakcjami mogli odpocząć w strefie relaksu na leżakach z pięknymi rysunkami Dawida Kilona.
Na stoisku Akcji Bałtyckiej odbyło się losowanie atrakcyjnych nagród dla osób biorących udział w konkursie. Na zwycięzców czekały między innymi: budki lęgowe, kubki, przyrodnicze rękodzieło, książki o tematyce ornitologicznej i wiele innych. Pomimo kapryśnej pogody uczestnicy byli bardzo zadowoleni z Pikniku. Dziękujemy Fundacji Akcja Bałtycka oraz partnerom za owocną współpracę. Do zobaczenia za rok!

Informacje o Pikniku:
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Akcja Bałtycka.
Współorganizatorem jest Nadmorski Park Krajobrazowy.

Partnerem naukowym wydarzenia jest Stacja Badania Wędrówek Ptaków Uniwersytetu Gdańskiego.
Partnerzy: Ecotone, Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka, Trójmiejska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Stowarzyszenie Ochrony Sów, Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, Grupa Badawcza Ptaków Wodnych Kuling, Firma Arborea Marlena Typiak, Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Drobnych Ssaków „Ostoja”, Fab Lab Trójmiasto, Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, Słowiński Park Narodowy, WWF Polska, Naukowe Koło Ornitologiczne Kos UG, MERGUS Dawid Kilon, AgnesLand
Patronat medialny: Radio Gdańsk, Ptaki Polski, ecoPress

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych 2016 jest realizowany w ramach projektu „Znaczenie Pomorza Gdańskiego dla ptaków wędrownych” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku