Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

     Blisko 50 osób wzięło udział w edukacyjnym rajdzie pieszym, który odbył się we wschodniej części naszego Parku. Dzięki dofinansowaniu WFOŚiGW w Gdańsku mogliśmy zabezpieczyć przewóz uczestników Rajdu w najdalsze zakątki Parku. Zebranych powitali pracownicy Parku – st. specjaliści: Jolanta Bulak i Sebastian Nowakowski oraz prezes Klubu Turystów Pieszych „Delta” – Sławomir Kałabun, który wręczył pamiątkowe znaczki rajdowe.
Blisko czterogodzinną wyprawę rozpoczęliśmy z okolic miejscowości Piaski, gdzie od razu uraczyliśmy naszych piechurów niezapomnianym widokiem krawędzi klifu nadzalewowego, wąskich plaż i rozległą panoramą na Zalew Wiślany i Wysoczyznę Elbląską. Te zapierające w piersiach dech widoki towarzyszyły nam przez około 3 km marszu, który upływał wśród śpiewu ptaków, których nazw wytrwale uczyli się uczestnicy rajdu, szumu skrzydeł bielików, które udało się zaobserwować. Co chwila padały pytania o rośliny, ukształtowanie terenu, historię regionu.
     Krótkie przerwy upływały na robieniu pamiątkowych zdjęć zachwyconych turystów, dla których w zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta w tych rejonach Parku.  Następnie droga powiodła nas przez całą Mierzeję, gdzie zaprezentowały nam się rozmaite siedliska leśne, a poznawszy przekrój całego regionu udaliśmy się na plażę, skąd podziwialiśmy wały wydm nadmorskich, umilając czas zbieraniem otoczaków – co znacznie dodało wagi plecakom i kieszeniom.  Wspaniała pogoda i jak zwykle rewelacyjny humor sprawiły, że 7 km trasa upłynęła w mgnieniu oka. Ostatnim punktem Rajdu był punkt widokowy na Wielbłądzim Garbie skąd można podziwiać Zalew Wiślany i Zatokę Gdańską z wysokości ponad blisko 60 m n.p.m. z wieży widokowej. Tu również spora grupa uczestników (w tym mieszkańców) była po raz pierwszy. Wielce zadowoleni ruszyliśmy do Przebrna, na ognisko, gdzie oczekiwał nas kierownik Parku Wojciech Woch i st. strażnik Monika Zych-Palka. Po poczęstunku i wyśmienitych własnoręcznie upieczonych kiełbaskach, odbył się konkurs z wiedzy o Parku. Wszyscy poradzili sobie znakomicie!
Rajd przygotowany został we współpracy z Nadleśnictwem Elbląg oraz PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej w Elblągu, którym serdecznie dziękujemy za pomoc. Dziękujemy również wszystkim uczestnikom rajdu za wspaniałą atmosferę, zainteresowanie, chęć nauki i poznawania bogactwa regionu. Do zobaczenia za rok!