Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

 W dniach 19-20 czerwca 2017 r. odbyła się impreza edukacyjna Tuga Bioblitz – Ekspedycja, czyli zawody w badaniu bioróżnorodności rzeki Tugi.  Organizatorami byli: Klub Nowodworski, Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych, Żuławski Park Historyczny.

Bioblitz Tuga orgaznizowany jest przez Żuławski Park Historyczny już od kilku lat. Tym razem w ramach ścisłej współpracy, postanowiliśmy nadać tej imprezie charakter ekspedycji. Pracownicy naszego Parku oraz Parków: Doliny Słupi, Trójmiejskiego i Wdzydzkiego oraz Pan Tomasz Narczyński już w poniedziałek późnym popołudniem rozpoczęli badania w rejonie ustalonego odcinka. Zinwentaryzowano florę, porosty i grzyby oraz herpetofaunę, awifaunę, ssaki. Podczas gdy większość zespołów udała się na zasłużony odpoczynek, pracownicy WPK do późnych godzin wieczornych nasłuchiwali nietoperzy, a już wczesnym rankiem, na długo przed świtem poszukiwali ssaków. Nad wyraz zainteresowany tymi badaniami okazał się bóbr, z którym niemalże oko w oko stanęła nasza koleżanka. Tego też dnia udało się poczynić ciekawe obserwacje ornitologiczne. Pracownik TPK stwierdził na badanym terenie strumieniówkę, która należy do rzadszych elementów naszej awifauny oraz nad wyraz spore, jak na tak krótki odcinek, zagęszczenie stanowisk remiza. Również botanicy trafili na ciekawy okaz starca. Po sprawdzeniu okazało się, że jest to starzec błotny.

Następnego dnia wszystkie zespoły w towarzystwie zainteresowanych przyrodą mieszkańców regionu o 6.20 ruszyły na ekspedycję po obu stronach rzeki Tugi - od miejscowości Żelichowo do Nowego Dworu Gdańskiego. Tym razem obserwacje prowadzone były również z łodzi, dzięki pracownikom Państwowej Straży  Rybackiej w Gdańsku Posterunek w Malborku. Obserwacjom poddana została zatem fauna i flora wodna. Po zakończeniu części badawczej, na dziedzińcu Żuławskiego Parku Historycznego w Nowym Dworze Gdańskim, przystąpiono do organizacji stoisk edukacyjnych z wykorzystaniem zebranych materiałów i wiadomości. Tu dołączyli do nas pracownicy Ośrodka Edukacji Ekologicznej przy KPK w Szymbarku oraz Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. W godzinach 10.00 - 13.30 odwiedziło nas blisko 200 uczniów pobliskich szkół oraz mieszkańcy regionu.

W efekcie zawodów zaobserwowano: 13 gat. ssaków, 33 gat. ptaków, 4 gat. płazów 1 gat. gada, 19 gat. ryb, 230 gat. roślin i 2 gat. grzybów, ponad 30 gat. porostów. Ta lista na pewno się rozszerzy, gdyż część taksonów została poddana wnikliwszym obserwacjom kameralnym.

W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim za przybycie i ogromne zaangażowanie.